Jaki klej do płytek wybrać?

Płytki są popularnym materiałem wykończeniowym, który może być stosowany niemal w każdym pomieszczeniu. Jaki klej do płytek wybrać, by cieszyć się nimi przez wiele lat? Wybierając płytki, większą uwagę zwracamy na ich wzór i kolor, a bagatelizujemy rodzaj kleju. To bardzo duży błąd, ponieważ to właśnie klej wpływa na trwałość okładziny. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki klej do płytek wybrać.

Jaki klej do płytek wybrać? Jakie powinien mieć właściwości?

Klej do płytek – jaki wybrać, by był trwały i ułatwiał montaż? Niektóre kleje mogą powodować przebarwienia, a nawet pękanie płytek. Właściwości danego kleju przekładają się, więc na trwałość powierzchni i sprawiają, że materiał może odpowiednio pracować. Przy wyborze musisz mieć na uwadze między innymi:

  • rodzaj powierzchni – zwróć uwagę, na jakiej powierzchni będzie stosowany klej. Dzięki temu wybierzesz jego dobry rodzaj. Ważne jest również to, czy pod klejem będzie ogrzewanie podłogowe;
  • miejsce montażu – w tym przypadku chodzi o to, gdzie będą montowane płytki. Wybierz odpowiedni klej do płytek ściennych lub podłogowych. Bardzo ważne jest również to, czy płytki będą wewnątrz budynku czy na zewnątrz;
  • warunki – klej musi być odpowiednio dobrany do warunków atmosferycznych. Jeżeli będzie narażony na działanie wilgoci czy różnice temperatur, to warto sprawdzić, czy dany produkt jest na nie odporny;
  • elastyczność – wysoka elastyczność powoduje, że klej odpowiednio amortyzuje drgania, co wpływa na jego wysoką skuteczność.

Klej do płytek – jaki wybrać i jakie są jego typy?

Klej do płytek musi mieć odpowiednie właściwości, by spełniał swoje funkcje. Odwiedzając sklep budowlany, możesz spotkać również różne rodzaje tego spoiwa. Jaki klej do płytek wybrać i jakie są jego typy? Właściwości danego produktu zazwyczaj oznaczane są za pomocą symboli. Trzeba je znać, by wybrać odpowiedni rodzaj kleju. Na opakowaniach możesz spotkać takie oznaczenia jak:

  • litera C – oznacza preparat cementowy. Klej jest więc suchą mieszanką, którą trzeba rozrobić z wodą;
  • litera D – to klej dyspersyjny. To rodzaj kleju, który nadaje się od razu do użycia. Jest bardzo elastyczny, przez co nadaje się na powierzchnie, które są odkształcalne;
  • litera R – klej ten stworzony jest na bazie żywic reaktywnych. Charakteryzuje go bardzo wysoka przyczepność. To idealny wybór, jeżeli zastanawiasz się, jaki klej do płytek na trudne podłoża wybrać.

Klej do płytek – klasy 

Właściwości i typy kleju to nie wszystko. Warto również znać jego klasy. W ich przypadku oznaczenia są różne. To zarówno liczby, jak i litery. Jakie klasy klejów są dostępne w sklepach? Są to między innymi takie oznaczenia jak:

  • 1 – takim symbolem oznacza się kleje zwykłe i normalnie wiążące;
  • 2 – to kleje o zwiększonych parametrach;
  • F – to produkt szybkowiążący;
  • T – to chemia budowalna o zmniejszonym spływie;
  • E – klej ten charakteryzuje się wydłużonym czasem otwartym;
  • S1 – klej z takim oznaczeniem jest odkształcalny;
  • S2 – taki produkt natomiast jest wysokoodkształcalny.

Jaki klej do poszczególnych płytek wybrać? Podpowiadamy

Dobrze dobrane materiały wykończeniowe są gwarancją, że powierzchnia ułożona z płytek będzie spełniała swoją funkcję przez wiele lat. Odpowiedni klej sprawi, że płytki nie będą pękać i się nie odbarwią, co spowoduje, że będą dobrze wyglądać. Jaki klej do płytek więc wybrać? Wszystko zależy od tego, jakie płytki będziesz kłaść. Różne rodzaje klejów stosuje się do:

  • płytek ceramicznych;
  • gresów i klinkierów;
  • szklanych płytek i mozaiki;
  • kamienia naturalnego;
  • płytek wielkoformatowych;

Płytki ceramiczne – jaki klej wybrać? 

Płytki ceramiczne najlepiej kleić na produkt klasy C2 lub klej odkształcalny. Wyróżniają się one odpowiednią elastycznością, dobrą przyczepnością i są bardzo wydajne.

Jaki klej do gresu i klinkieru wybrać?

Zastanawiasz się, jaki klej do gresu będzie odpowiedni? Gres i klinkier są bardzo popularne, dzięki swojej uniwersalności. Nadają się niemal na każdą powierzchnię. Jednak montaż tego rodzaju płytek nie jest aż tak prosty. W przypadku gresu konieczne jest zastosowanie kleju o zwiększonej przyczepności. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie klasy C2, która sprawi, że nie będziesz wymieniać płytek po kilku latach.

Jaki klej do szklanych płytek i mozaiki będzie najlepszy?

Jaki klej do płytek szklanych do łazienki wybrać? Niewątpliwie szkło jest jednym z najtrudniejszych materiałów. Całkowicie nienasiąkliwe, bardzo delikatne, a do tego szybko reaguje na zmianę temperatury. Dlatego też zaprawa klejąca do szkła musi wyróżniać się bardzo dużą przyczepnością. W przypadku mozaiki i płytek szklanych cała moc klejenia polega na sile przylegania – adhezji. Jest ona wprost proporcjonalna do wielkości klejonej powierzchni, dlatego też moc klejenia jest tak ważna w przypadku tych małych płytek. W przypadku płytek szklanych i mozaiki najlepiej sprawdzi się zaprawa klejąca klasy C2 lub S2. Do tego rodzaju płytek stosuje się również białą zaprawę klejącą. 

Klej do płytek z kamienia naturalnego – jaki wybrać?

Jaki klej do płytek z kamienia naturalnego na zewnątrz będzie odpowiedni? Płytki z marmuru lub granitu ze względu na swoją porowatą strukturę i wrażliwość na przemieszczanie się wody wymagają szczególnej uwag przy wyborze zaprawy. Szary klej może przebijać przez okładzinę, psując cały efekt wizualny. Dlatego też poleca się stosowanie kleju na bazie białego cementu o podwyższonej przyczepności. Najlepszym rozwiązaniem jest klasa C2.

Jaki klej do płytek wielkoformatowych?

Płytki wielkoformatowe są bardzo często wybierane. Pozwalają na uzyskanie pięknej i jednolitej powierzchni. Jednak, aby tak się stało, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego kleju. To niewidoczny element, który powoduje, że płytki te się dobrze trzymają i nie pękają. Co przy tak dużej powierzchni i nieodpowiednim kleju jest bardzo możliwe, że zaczną one pękać. Jaki klej do płytek wielkoformatowych będzie najlepszy? W tym przypadku zaleca się stosowanie klejów rozpływnych o podwyższonych parametrach przyczepności. Polecamy Klasę C2. Taki klej maksymalnie wypełni puste przestrzenie pomiędzy płytką a podłożem, co zapobiegnie uszkodzeniom mechanicznym.

Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe?

Rozwiązaniem, które bardzo często pojawia się w domach, jest ogrzewanie podłogowe. Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe będzie najlepszy? Czy w tym wypadku wybór ma znaczenie? Jeżeli kładziesz płytki na ogrzewanie podłogowe, to musisz wybrać elastyczną zaprawę klejącą o podwyższonych parametrach przyczepności i odkształcalności. Klej ten poradzi sobie z dużymi obciążeniami, które wynikają ze zmiany temperatury.

Jaki klej do płytek stosować na zewnątrz?

Jaki klej do płytek na balkon czy na taras wybrać? W przypadku płytek, które mają być położone na zewnątrz, klej powinien być taki sam, jak w przypadku ogrzewania podłogowego. Musi to być więc elastyczna zaprawa klejąca o podwyższonych parametrach przyczepności i odkształcalności. Jest to bardzo ważne, ponieważ niższe parametry kleju mogą spowodować, że pojawią się skroplenia wody, które zimą zwiększą swoją objętość i spowodują pęknięcie płytek. Na taras poleca się również zaprawę wysokoodkształcalną S2. Ze względu na wysoką amplitudę temperatur – mrozy zimą i silne słońce latem.  

Ile kupić kleju do płytek?

Już wiesz, jaki klej do płytek wybrać. Kolejną ważną kwestią jest to, ile go kupić. Oczywiście jest to ciężkie do oszacowania, bo trzeba wziąć pod uwagę nieprzewidziane straty spoiny, które mogą wynikać z różnych przyczyn. Specjaliści radzą, by potrzebną ilość kleju obliczać na podstawie nominalnej wydajności powiększonej o 5%. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że masz zapas kleju na ewentualne błędy.

Ile schnie klej do płytek?

Zastanawiasz się, ile schnie klej do płytek? Wszystko zależy od rodzaju zaprawy. Inny czas wysychania ma klej, który trzeba wymieszać z wodą, a inny klej, który jest gotowy do użycia. Czas schnięcia może wahać się od 24 do 48 godzin. Jeżeli chcesz, by prace przebiegły sprawnie, to zdecyduj się na klej szybkowiążący.

Podsumowanie

Płytki są popularną metodą wykończenia wnętrz, balkonów czy tarasów. Żeby jak najdłużej spełniały swoją funkcję, trzeba je odpowiednio położyć. W tym celu konieczna jest wiedza na temat tego, jaki klej do płytek wybrać. Odpowiedni wybór sprawi, że powierzchnia będzie dobrze wyglądać przez wiele lat, a płytki nie popękają. Kleje do płytek mają różne typy i klasy. Ich wybór zależy między innymi od rodzaju powierzchni, miejsca, w którym płytki będą położone oraz od rodzaju samych płytek. Stosowanie się do ogólnych zasad sprawi, że w będziesz cieszyć się pięknie położonymi płytkami przez wiele lat.