Jak układać panele podłogowe?

Jak układać panele podłogowe, by służyły przez lata? Ten rodzaj podłogi jest bardzo często wybierany. Nic dziwnego, bo panele są całkiem tanie, dobrze wyglądają, nie wymagają specjalnej i skomplikowanej pielęgnacji a do tego ich montaż jest prosty. Wykonasz go samodzielnie nawet w kilka godzin. Z tego artykułu dowiesz się, jak położyć panele, jakich narzędzi będziesz potrzebować i jakich błędów unikać.

Jak układać panele podłogowe? Od czego zacząć?

Przy różnych pracach zazwyczaj najciężej jest zacząć. Dlatego też podpowiemy Ci, jak kłaść panele podłogowe i od czego rozpocząć. Choć jest to bardzo proste, to pewną podstawową wiedzę warto mieć. Dwa dni przed zaplanowanymi pracami przynieś deski do pomieszczenia, w którym będą montowane. To tak zwana aklimatyzacja, dzięki niej materiał wyrówna wilgoć i temperaturę z otoczeniem, co zapobiegnie późniejszym odkształceniom. Najważniejsze przed rozpoczęciem pracy jest również to, by wiedzieć, w którym momencie zacząć montować podłogę. Wnętrze i pomieszczenie, w którym masz zamiar położyć panele, musi być odpowiednio przygotowane. Na podłodze musi znajdować się wylewka, a ściany powinny być otynkowane, zagruntowane i pomalowane białą farbą. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że panele nie zostaną zniszczone.

Jak ułożyć panele i o czym warto jeszcze pamiętać przed rozpoczęciem prac? Bardzo ważne jest również to, by podłoże było czyste i suche. Dodatkowo przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić, czy posadzka nie jest zbyt krzywa. Jeżeli różnice poziomów przekraczają 5 milimetrów, to konieczne jest użycie wylewki samopoziomującej, by otrzymać równą powierzchnię. Pamiętaj jednak, że musisz zaczekać, aż powierzchnia całkowicie wyschnie. Nie układaj paneli wcześnej, ponieważ brak twardej powierzchni może spowodować, że popękają. 

Jak położyć panele podłogowe? Dowiedz się, jakich narzędzi potrzebujesz

Zanim dowiesz się, jak się kładzie panele podłogowe, to musisz wiedzieć, jakie narzędzia przygotować. To właśnie one sprawią, że układanie podłogi przebiegnie sprawnie. Musisz mieć między innymi:

  • calówkę;
  • sznurek traserski lub łatę;
  • wyrzynarkę, piłę tarczową lub gilotynę;
  • kątownik stolarski;
  • młotek;
  • kliny dystansowe lub rozpórki;
  • drewniany młotek;
  • taśma klejąca;
  • piłę do cięcia kątowego.

Jakie są sposoby na układanie paneli?

Panele podłogowe – jak je układać? Ogólna zasada mówi, że należy układać panele prostopadle do okna. Dzięki temu zostaną zamaskowane linie rozdzielające poszczególne rzędy. Ale w jaki sposób położyć panele w wąskim pokoju? Czy w tym przypadku obowiązuje ta sama zasada? Niekoniecznie. W przypadku wąskich pomieszczeń lepiej sprawdzi się układanie paneli wszerz, by optycznie wydłużyć krótszy z boków, przez co pomieszczenie będzie wyglądać na większe. A jak układać podłogę, gdy jeden z boków pomieszczenia jest dużo krótszy od drugiego? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie układanie paneli wzdłuż dłuższego boku. To najlepsze rozwiązanie, które wydłuży pomieszczenie jeszcze bardziej, dzięki czemu nie będzie rzucać się w oczy szerokość pomieszczenia. To, jak kłaść panele podłogowe w dużej mierze zależy więc od samego miejsca, w którym chcesz je kłaść.

Jak kłaść panele podłogowe? – krótki poradnik krok po kroku

Panele podłogowe to rodzaj podłogi, który coraz częściej gości w naszych domach. Nie są tak kosztowne, jak podłogi drewniane i również ich pielęgnacja jest dużo łatwiejsza. Zastanawiasz się, jak się układa panele podłogowe i czy możesz to zrobić samodzielnie? Układanie podłogi z paneli ma kilka etapów. Są to między innymi:

  • przygotowanie podłoża;
  • rozłożenie folii i podkładu;
  • układanie paneli;
  • wykończenie. 

Przygotowanie podłoża – na czym polega? 

Ten etap częściowo pokrywa się z czynnościami, które zostały opisane powyżej. Jednak przed rozpoczęciem układania paneli warto jeszcze raz oczyścić podłoże, by mieć pewność, że żadne nieczystości nie dostaną się pod nie. Jeżeli chcesz układać panele na starym parkiecie, to pamiętaj o tym, by skontrolować jego stabilność, by deski nie popękały.

Rozłożenie folii i podkładu – jak je wykonać?

Zastanawiasz się, jak prawidłowo rozłożyć panele podłogowe? Kolejnym etapem jest rozłożenie folii paroizolacyjnej, Musisz umieścić ją na całej powierzchni tak, by jej brzegi nachodziły na ścianę i dokładnie docisnąć. Kolejne pasy powinny również nachodzić na siebie na 10-20 centymetrów. Poszczególne pasy połącz za pomocą taśmy.

Na folię następnie trzeba położyć podkład izolujący. Zwróć uwagę, by łączenia folii i podkładu nie przebiegały w tym samym miejscu. Dzięki temu wyeliminujesz zbyt duże różnice poziomów. Podkład również połącz za pomocą taśmy klejącej, by uniknąć ślizgania się. Materiał ten w przeciwieństwie do folii powinien tylko dochodzić do ścian, a nie na nie nachodzić.

Układanie paneli – jak wygląda?

Jak zacząć układanie paneli? Montaż pierwszego rzędu wygląda trochę inaczej niż wszystkich pozostałych. Jeżeli konieczne jest docięcie paneli, to zmierz odpowiednią długość i je dotnij, a jeżeli nie to zacznij układanie od całych płyt. Pierwszy rząd połóż piórem w stronę ściany i zachowaj dylatację od ściany. W tym celu użyj klinów dystansowych. W pierwszym rzędzie poszczególne panele łącz ze sobą za pomocą krótszych boków. Jak układa się panele podłogowe? Musisz pióro jednego panela umieścić we wpuście drugiego pod kątem 70º, a następnie opuścić go do podłogi.

Układanie  kolejnych rzędów paneli wygląda już trochę inaczej. Musisz nie tylko dopasowywać krótsze boki, ale też te dłuższe według zasady przedstawionej powyżej. Co drugi rząd zaczynaj również resztką panela pozostałą z poprzedniego rzędu. Dzięki temu nie zmarnujesz wiele materiału i zachować nierównomierny wzór. Co jakiś czas dobij części gumowym młotkiem. Ostatni rząd paneli zazwyczaj trzeba dociąć. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to o tym, by ciąć panele po stronie brzegu z piórem.

Wykończenie – ostatni etap prac

Na samym końcu prac konieczne jest odcięcie wystającej ponad panele folii i usunięcie klinów. Następnie zastosuj odpowiednie materiały wykończeniowe, jakimi są listwy przypodłogowe i listwy wykończeniowe. Pierwszy rodzaj listew użyj po to, by zamaskować szczeliny dylatacyjne, a drugie przydadzą się w przypadku, gdy panele będą łączyć się z innym rodzajem podłogi. 

Jak kłaść panele podłogowe i jakich błędów unikać?

Montaż podłogi z paneli nie jest bardzo trudny. Jednak jeżeli robisz to po raz pierwszy, to warto wiedzieć, jakich błędów nie popełniać. Dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie listę najczęściej popełnianych błędów, które wpływają na jakość podłogi. Są nimi:

  • zanieczyszczone podłoże – wydawać by się mogło, że brudne podłoże, na którym mają być położone panele to drobiazg. Jednak odpowiednie przygotowanie podłoża bardzo wpływa na jakość i wytrzymałość podłogi. Wszystko, co nie zostanie usunięte, może stać się przyczyną pęknięć, odkształceń czy szpar;
  • niestosowanie izolacji – folia to bardzo ważny element, dzięki któremu panele nie są narażone na negatywne działanie wilgoci, a w konsekwencji na utratę właściwości;
  • brak aklimatyzacji – to element, który pozwoli zapobiec późniejszym nierównościom, dzięki temu, że temperatura materiału i wilgotność wyrówna się z otoczeniem;
  • brak dylatacji – podłoga pracuje pod wpływem zmian temperatur, a szczeliny dylatacyjne zapewnią wystarczające miejsce, by nie powstały uwypuklenia.

Jak się kładzie panele podłogowe? Pamiętaj o zapasie materiału

Wiesz już, jak kładzie się panele podłogowe. Warto również planując pracę wziąć pod uwagę błędy takie jak uszkodzenie pióra lub wpustu lub złe przycięcie panela. Takie rzeczy się zdarzają, zwłaszcza gdy kładziesz podłogę po raz pierwszy. Dlatego też kup 15% więcej materiału niż potrzebujesz. Dzięki temu nie zabraknie Ci paneli, a ewentualne błędy nie będą Cię stresować.

Podsumowanie

Podłogi z paneli bardzo często znajdują się w naszych domach. Coraz więcej osób decyduje się również na ich samodzielny montaż. Jak poprawnie układać panele podłogowe? Montaż paneli nie jest skomplikowany i polega na wykonaniu kilku kroków. W pierwszej kolejności trzeba przygotować podłoże. Wyrównać je i oczyścić, a następnie położyć folię i podkład. Później układa się panele, a na końcu wykańcza listwami. Jeżeli chcesz położyć w swoim domu podłogę z paneli, to stosuj się do zasad, które zostały opisane w artykule, a na pewno montaż przebiegnie sprawnie, a podłoga będzie służyć Ci przez lata.