Jak układać płytki ze spadkiem do kratki?

Zwykle układając płytki, dążymy do uzyskania płaskiej powierzchni. Jednak czasem niezbędne jest utworzenie celowych spadków, gdy chcemy odprowadzać wodę. Jak układać płytki ze spadkiem do kratki? W tym artykule poznasz odpowiedź na to pytanie.

Kiedy, dlaczego i jak układać płytki ze spadkiem do kratki?

Płytki ze spadkiem do kratki najczęściej stosuje się w łazience, gdy rezygnuje się z klasycznego brodzika. Podłoga musi być tak wyprofilowana, żeby woda trafiała bezpośrednio do kratki lub odpływu liniowego – w zależności od zastosowanych rozwiązań.

Jednocześnie płytki ze spadkiem kładzie się także w garażu oraz na tarasie. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chcesz kontrolować kierunek odpływu wody.

Jak położyć płytki pod prysznicem? Jak przygotować podłoże?

Jeśli zdecydujesz się na prysznic bez brodzika, to kluczowe jest odpowiednie przygotowanie podłogi. Optymalny spadek w kierunku odpływu powinien wynosić ok. 2%. Zdecydowanie łatwiej jest ułożyć płytki przy odpływie liniowym, który znajduje się pod ścianą. Wystarczy zachować stały spadek na całej długości kabiny prysznicowej.

Natomiast w przypadku kratki umieszczonej na środku, płaszczyzna spadków powinna być skierowana w kierunku centralnie umieszczonego odpływu. Niezbędne jest wykonanie tak zwanej koperty i docięcia skośnego płytek, tak żeby uzyskać pożądany rezultat.

Decydując się na prysznic bez kabiny i skośne ułożenie płytek kluczowa jest wysokiej jakości chemia budowlana. Należy stosować sprawdzone materiały wykończeniowe, które są wodoodporne. Szczególnie istotne jest połączenie ściany i podłogi. Musi być odporne na wilgoć, ponieważ w tym miejscu często gromadzi się woda.

Jak położyć płytki w kabinie prysznicowej? Poradnik krok po kroku

Układanie płytek ze spadkiem pod prysznicem wygląda co do zasady tak samo jak układanie ich w innych miejscach. Podstawą jest wybranie odpowiednich materiałów. Kup płytki ceramiczne, które mogą być stosowane w łazience, pod prysznicem. Warto wybrać modele antypoślizgowe, które zwiększą przyczepność podczas mycia.

Gdy już masz wszystkie materiały, to należy:

  1. Zabezpieczyć powierzchnię warstwą hydroizolacyjną.
  2. Zamontować odpływ.
  3. Położyć płytki przy odpływie. Ich krawędź powinna znajdować się na tym samym poziomie, co odpływu.
  4. Mocować kolejne płytki. Przy każdej kolejnej trzeba kontrolować spadek. Podczas prac warto wykorzystać metodę kombinowaną, ponieważ zapewnia ona lepsze wiązanie płytek.
  5. Fugowanie i uszczelnianie. Przestrzeń między płytkami należy zafugować. Natomiast dodatkowo krawędzie przy ścianach oraz odpływie uszczelnić silikonem.

Ułożenie płytek to czasochłonny proces, jednak niezwykle istotny, ponieważ od niego zależy trwałość konstrukcji. Natomiast gdy szukasz materiałów, które przydadzą Ci się podczas remontu, to zapoznaj się z ofertą naszego sklepu. Znajdziesz u nas m.in. fugi, takie jak fuga stone master. Oferujemy również kleje, kafelki i inne materiały.