Jak sprawdzić czy płytki są dobrze położone?

Jak sprawdzić, czy płytki są dobrze położone? Jak zamaskować nierówne płytki? W jaki sposób wykonać poziomowanie płytek na ścianie, gdy jednak zdecydujemy się na samodzielne położenie glazury? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Płytki ceramiczne na podłodze czy ścianach zwykle układa się już na długie lata, dlatego tak ważne jest, by zostały położone równo i schludnie. Ewentualne błędy i nierówności można później próbować maskować, jednak musimy liczyć się z tym, że wymiana płytek na nowe to zadanie czasochłonne i kosztowne. Dlatego już teraz dobrze zastanów się, czy poradzisz sobie z tym zadaniem sam, czy też skorzystasz z pomocy fachowca, osoby z doświadczeniem w układaniu płytek. Pamiętaj jednak, że nawet najlepszym specjalistom zdarzają się drobne wpadki — dlatego też przygotowaliśmy poradnik dotyczący tego, jak sprawdzić, czy płytki są dobrze położone.

Jak układać płytki panelowe na posadzce?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje położyć płytki na podłodze całego mieszkania. To świetna alternatywa dla paneli, znacznie trwalsza i odporniejsza na zarysowania. Co więcej, na rynku dostępne jest mnóstwo płytek panelowych doskonale imitujących drewno — dzięki czemu można uzyskać efekt niemalże taki sam, jak przy panelach.

Jeśli marzy Ci się podłoga z płytek, z pewnością zadajesz sobie pytanie: jak układać płytki panelowe? Najczęściej stosuje się zasadę układania płytek ceramicznych prostopadle do okien — czyli równolegle do padających przez szyby promieni słonecznych. Takie ułożenie sprawia, że spoiny oraz fugi stają się praktycznie niewidoczne, a podłoga sprawia wrażenie bardziej jednolitej.

Układanie płytek na ścianie — na co zwrócić uwagę?

Płytki na ścianie zwykle wybiera się do wykończenia łazienki. Jak się do tego przygotować? Najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie prac — jeśli wiesz, że nie obejdzie się bez przycinania płytek, dobrze będzie zacząć ich układanie od góry. Dzięki temu przycięte fragmenty płytek znajdą się w najniższym pasie przy podłodze.

Gdy decydujemy się na samodzielne klejenie płytek, bardzo ważne jest ich odpowiednie poziomowanie. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że wszystkie płytki zostały ułożone równo, a szczeliny między nimi wszędzie mają taką samą szerokość. Jak prawidłowo wykonać poziomowanie płytek na ścianie? Najczęściej stosowana i najtańsza metoda to krzyżyki dystansujące, jednak na rynku są już dostępne specjalne systemy poziomujące, składające się z klipsów i klinów — znacznie łatwiejsze w użyciu i precyzyjniejsze.

Jaki grzebień do płytek? Dodatkowe materiały

Do prawidłowego ułożenia płytek będziesz potrzebować dodatkowych produktów z kategorii materiały wykończeniowe. To między innymi kleje, fugi (godna polecenia jest zwłaszcza fuga stone master) oraz chemia budowlana. Przydatnym narzędziem może okazać się także grzebień do płytek, za pomocą którego równomiernie nałożysz klej. To bardzo istotne, bowiem nierówności w spoiwie mogą skutkować źle ułożonymi płytkami!

Jaki grzebień do płytek wybrać? Należy pamiętać, że rozmiar grzebienia to nie tylko jego długość, lecz przede wszystkim wysokość zębów. Podstawowa zasada przy doborze odpowiedniego grzebienia jest taka, że im większe płytki, tym wyższe zęby narzędzia. 

Jak sprawdzić, czy płytki są dobrze położone?

Po wykonaniu prac warto sprawdzić, czy  płytki na pewno zostały równo położone — nawet najlepszy glazurnik mógł popełnić kilka błędów. Czasem zdarza się, że już gołym okiem widać nierówności i krzywo ułożone płytki. Co możesz wówczas zrobić? Najlepszy sposób to delikatne dobicie odstającego elementu za pomocą gumowego młotka — metalowy może rozbić płytkę.

Gdy któraś z płytek jest niżej od pozostałych lub zauważysz, że w którymś miejscu jest za dużo kleju, można spróbować delikatnie wyjąć płytkę, usunąć nadmiar spoiwa i ponownie przykleić. Ważne, by tego rodzaju wybrzuszenia wychwycić, zanim klej wyschnie. Dobrze jest także sprawdzić płytki przy użyciu poziomicy, która najlepiej pokaże, w którym miejscu znajdują się nierówności. 

Jak zamaskować nierówne płytki?

Nawet najbardziej wprawne oko może pominąć źle położoną płytkę na ścianie lub podłodze. Co zrobić, gdy zauważysz problem już po dłuższym czasie? Pojedyncze kafelki można próbować odkleić, zaczynając od usunięcia fugi dookoła płytki, a następnie krusząc kafelek i wyjmując jego poszczególne części. Po wyrównaniu starej warstwy kleju ostrożnie nakładamy nową, dbając o to, by była równa, i delikatnie wkładamy nową płytkę — gotowe!

Przy przycinaniu płytek może zdarzyć się, że krawędź kafelka nieco się wyszczerbi, co również skutkuje nierównością. Jak zamaskować krzywe płytki? Nierówne szczeliny pomiędzy pojedynczymi kafelkami uzupełnij specjalną spoiną (na przykład zaprawą epoksydową), którą można zakładać na starą zaprawę.