Jak kłaść fugę?

Jak fugować płytki? Pytanie, na które należy znaleźć odpowiedź przed przystąpieniem do prac remontowych i wykończeniowych mieszkania, a w szczególności łazienek i kuchni. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, tym bardziej jeśli w grę wchodzą ciemne, czarne lub antracytowe fugi przy obecności białych płytek ceramicznych. Dlatego jak położyć fugę, aby wyglądała ona profesjonalnie i elegancko, a zarazem była trwała? Dzisiaj rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

Pierwsze kroki przy kładzeniu fugi w łazience

Prace kładzenia fugi powinny być zapoczątkowane już na etapie wybierania rodzaju oraz koloru spoiny, która ma być zastosowana w pomieszczeniu. Warto także przemyśleć jej ilość, aby nie kupić za dużo lub zbyt mało. Po przygotowaniu fugi zgodnie ze wskazaniami producenta należy wykorzystać gumowe narzędzie, tak aby nie porysować płytek ceramicznych

Fugę powinno się nakładać energicznymi ruchami wzdłuż wszystkich przestrzeni pomiędzy poszczególnymi kafelkami. Najważniejsza kwestia tego etapu do precyzyjne i mocne dociskanie zaprawy, tak aby dostała się w każde zakamarki. Zwiększy to moc połączenia pomiędzy elementami glazury oraz zabezpieczy przed dostawaniem się wilgoci. 

Równie ważną sprawą jest trzymanie się czasu. Po 30 minutach należy umyć płytki ceramiczne i wygładzić tym samym nałożone już fugi. Nie powinno się przedłużać tego momentu, ze względu na późniejszą trudność w doczyszczeniu jasnej glazury. Czynność należy powtórzyć, a następnie przejść do kolejnej powierzchni przygotowanej do fugowania. 

Jak należy kłaść fugę na ścianie i na podłodze?

Jak fugować płytki na ścianie, a jak te na podłodze? Zasady co do tych dwóch powierzchni znacząco się nie różnią, dlatego ze spokojem można kłaść spoiwo w ten sam sposób. Przy podłogach warto zacząć od narożnika pomieszczenia, przechodząc stopniowo w głąb pokoju, łazienki czy kuchni.

W obu przypadkach należy zwrócić uwagę na kafelki, aby nie były one pokryte resztkami kleju i kurzu. Przy fugowaniu płytek na ścianie wykonuje się dodatkowo spoinowanie w narożnikach zewnętrznych i wewnętrznych przy pomocy silikonu. Do wyrównania jego powierzchni można użyć gumowych narzędzi lub palca. Do zmycia pozostałego silikonu idealnie sprawdza się woda z płynem do naczyń. 

Końcowe prace przy fugowaniu

Odpowiedzieliśmy na pytanie jak kłaść fugę. Niemniej jednak jeśli są to wymagające powierzchnie, ciężko dostępne kąty oraz specyficzne fugi, warto skorzystać z pomocy specjalisty. W przypadku ciemnych spoiw dobrze mieć doświadczenie, aby nie zarysować gładkiej glazury oraz aby kolor fugi był jednolity, co jest zależne od sposobu rozrabiania mieszanki. 

Materiały wykończeniowe, które oferujemy naszym klientom w sklepie online, są wysokojakościowe i sprawdzają się w każdym miejscu. Posiadamy także specjalne wersji spoiw, jak np. fuga Stone Master, która jest idealna do kamieni elewacyjnych. Chemia budowlana, którą sprzedajemy pochodzi od renomowanych producentów taki jak Ceresit, Classen, Incana, Mapei, Sopro czy Stego i Stones.