Co to jest płytka rektyfikowana?

Wybierasz płytki do domu? Zastanawiasz się, co to jest płytka rektyfikowana? Ilość propozycji materiałów wykończeniowych w sklepach może powodować zawrót głowy. O ile łatwo jest zdecydować się na kolor i wzór płytek, o tyle ciężko wybrać ich rodzaj. Dowiedz się, co to znaczy, że płytki są rektyfikowane oraz jakie ma zalety i wady.

Co to jest płytka rektyfikowana? – wyjaśniamy 

Kafelki rektyfikowane – co to tak naprawdę jest? Procesowi rektyfikacji podlegają płytki ceramiczne, czyli na przykład gres. Dzięki niemu mają regularne brzegi i są niemal identyczne. Dodatkowo płytki rektyfikowane mają kąty, które mają dokładnie 90 stopni. Ich krawędzie są również ostro zakończone. Rektyfikacja płytek jest bardzo nowoczesnym procesem, dzięki któremu nie ma mowy o tym, by płytki były różnych rozmiarów czy grubości. 

Rektyfikacja – co to jest? Jak wygląda proces?

Rektyfikacja – co to jest i jak przebiega? Jest to końcowy etap produkcji, który polega na mechanicznej obróbce krawędzi każdej płytki. Płytka gresowa jest wtedy szlifowana tak, by otrzymać brzegi o regularnych kształtach. Dzięki czemu płytki rektyfikowane są bardzo zbliżone wymiarowo.

Płytki rektyfikowane – do jakich pomieszczeń się nadają?

Wiesz już, co to znaczy, że płytka jest rektyfikowana. Ale czy taki produkt nadaje się do każdego pomieszczenia w domu? Płytki rektyfikowane po ułożeniu dają wrażenie jednolitej powierzchni. Stosuje się do nich również bardzo wąską fugę do 2 mm, dzięki czemu są bardzo higieniczne. Wszystko to sprawia, że płytki te nadają się do takich pomieszczeń jak:

  • łazienka;
  • kuchnia;
  • przedpokój;
  • salon.

Płytki rektyfikowane – wady i zalety 

Czy płytki rektyfikowane mają wady? Za wadę można uznać to, że są droższe od płytek kalibrowanych. Jeżeli więc myślisz o ich zakupie, to musisz się przygotować na większy wydatek. Jednak warto w nie zainwestować, gdyż płytki te mają również wiele zalet. A są to:

  • uniwersalność – nadają się do wielu pomieszczeń. Dodatkowo w sklepach znajdziesz również produkty, które nadają się do stosowania na zewnątrz;
  • możliwości dostosowania ich do własnych potrzeb – możesz je łączyć zarówno w ramach jednej kolekcji, jak i różnych kolorów, rozmiarów i struktur;
  • łatwość układania – zastanawiasz się, czy wybrać płytki rektyfikowane czy nie? Płytki te dzięki jednolitym kątom i wymiarom sprawiają, że ich montaż jest bardzo łatwy. Warto więc wybrać płytki rektyfikowane, by nie mieć problemów podczas ich układania;
  • minimalna fuga – pozwala nie tylko osiągnąć jednolitą powierzchnię – co daje bardzo ładny efekt wizualny, ale też pozwala utrzymać czystość. Płytki łatwo się czyści, a mała ilość fug sprawia, że się nie brudzą.

Podsumowanie

Odwiedzając sklepy budowlane, możesz zastanawiać się, co to jest płytka rektyfikowana. Są to produkty powstające przy użyciu nowoczesnej technologii, która sprawia, że płytki są identyczne pod względem wymiarowym. Dzięki temu po położeniu tworzą jednolitą estetyczną powierzchnię, ale też są łatwe w montażu. Dodatkowo płytki rektyfikowane są bardzo uniwersalne. Nadają się do każdego pomieszczenia w domu, ale można je stosować również na zewnątrz. Są jednak droższe od płytek kalibrowanych. Płytki rektyfikowane to idealny wybór dla każdego, komu zależy na dobrej jakości i estetycznych produktach wykończeniowych.